Jeśli pandemia nie stłamsiła w Was podróżniczego ducha i planujecie wyjazd zagraniczny, warto poświęcić chwilę nie tylko na sprawdzenie sytuacji epidemiologicznej w miejscu docelowym, ale również na wybór ubezpieczenia, które będzie Was chronić na wypadek zachorowania na COVID-19. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe zapewniają bowiem taką ochronę. Zatem które ubezpieczenie podróżne w pandemii będzie odpowiednie? Sprawdziłam dla Was 20 produktów ubezpieczeniowych.

Informacja wstępna

Pamiętajcie, że poniższy przegląd ubezpieczeń turystycznych jest ważny tylko na datę niniejszego artykułu. Ubezpieczyciele na bieżąco aktualizują warunki swoich produktów albo wydają stosowne komunikaty, dlatego dziś najlepsze ubezpieczenie, może okazać się najgorszym jutro. Przed zakupem polisy dokładnie zapoznajcie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, tzw. OWU. Niniejszy artykuł jest tylko podpowiedzią i nie zwalnia Was z odpowiedzialności za świadomy zakup polisy.

Produkty ubezpieczeniowe analizowane były wyłącznie pod kątem kosztów leczenia i usług assistance w przypadku zachorowania na COVID-19. Przegląd nie obejmuje ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży, czy refundacji kosztów wycieczek odwołanych z powodu pandemii.

Pandemia a epidemia?

Pusty samolot z Brunei do Malezji.
Pusty samolot z Brunei do Malezji.

Jeżeli w warunkach ubezpieczeń turystycznych w ogóle pojawia się wątek chorób zakaźnych, to występuje on zazwyczaj w towarzystwie apokaliptycznie brzmiących pojęć epidemii i pandemii. Skoro ubezpieczyciele rozróżniają te terminy, dobrze by było gdyby potrafili to również podróżujący. Jaka jest zatem różnica między epidemią i pandemią?

Epidemia oznacza występowanie na danym obszarze zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż dotychczas lub pojawienie się chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących. Najważniejszą cechą epidemii jest jej ograniczenie w przestrzeni. Może występować na terenie danego kraju lub regionu. Nie opanowała jednak jeszcze całego świata.

Pandemia jest z kolei pojęciem szerszym. Obejmuje swoimi zakaźnymi łapskami epidemie tej samej choroby zakaźnej na dużym obszarze, znacznej część kontynentu lub kilku kontynentów.

Epidemię mogą ogłosić organy państwowe kraju docelowego podróży lub organy międzynarodowe, jak Światowa Organizacja Zdrowia. Pandemię ogłasza tylko ta druga.

Ochrona ubezpieczeniowa w pandemii

Warto zainwestować w dobre ubezpieczenie podróżne w pandemii.
Pobyt w szpitalu może okazać się kosztowny. Dlatego warto zainwestować w dobre ubezpieczenie podróżne w pandemii.

Ochrona na wypadek epidemii lub pandemii może zależeć od wielu czynników – uprawnienia do korzystania z publicznej służby zdrowia w Polsce, kraju docelowego podróży, momentu ogłoszenia pandemii, wprowadzenia stanu wyjątkowego w kraju docelowym, czy wydania ostrzeżeń podróżnych przez polski MSZ. Niektórzy ubezpieczyciele stosują też limity kwotowe odpowiedzialności i przeróżne zapisy wyłączające. W różnym zakresie wszystkie powyższe ograniczenia przewinęły się przez OWU badanych firm ubezpieczeniowych.

EKUZ

Jeżeli wybieracie się do jednego z krajów należących do Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Islandii albo Wielkiej Brytanii (ale w tym przypadku tylko przed 31 grudnia 2020 r.) i posiadacie prawo do publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, wówczas najlepszym (i bezpłatnym) rozwiązaniem jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. EKUZ). Karta potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie wyżej wymienionych krajów, w tym związanych z leczeniem COVID-19.

Warto wspomnieć, że leczenie zagraniczne w ramach karty EKUZ odbywa się według zasad publicznej służby zdrowia danego państwa. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek zapłaty za część świadczeń, lub wniesienia procentowego wkładu własnego, wówczas Polaków obowiązują takie same reguły. Dotyczy to również wyłączenia niektórych usług spod parasola publicznej służby zdrowia – np. ratownictwa górskiego w Austrii czy Słowacji.

EKUZ nie gwarantuje również usług assistance, takich jak transport do kraju zamieszkania, wcześniejszego powrotu, czy pokrycia wydatków pośrednio związanych z chorobą. Dlatego również w przypadku wyjazdu do jednego z wymienionych krajów europejskich, warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie podróżne w pandemii.

Więcej szczegółów dotyczących EKUZ znajdziecie na stronie NFZ.

Ograniczenia odpowiedzialności
Informacja o COVID-19 na przejściu granicznym Aranyaprathet pomiędzy Kambodżą a Tajlandią.
Informacja o COVID-19 na przejściu granicznym Aranyaprathet pomiędzy Kambodżą a Tajlandią.

Jeśli zdecydujecie się na ubezpieczenie podróżne w pandemii, koniecznie zwróćcie uwagę na ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczycieli w OWU, w tym czy polisa nie wyklucza zdarzeń wynikających z:

  • pandemii i epidemii, w tym konkretnie COVID-19
  • podróży do krajów, dla których MSZ wydało ostrzeżenia
  • wyjazdów do krajów, w których ogłoszono stan wyjątkowy przed rozpoczęciem podróży
  • podróży do konkretnych krajów (na rynku są ubezpieczenia, które obejmują ochroną w przypadku COVID-19 podróżujących tylko do krajów europejskich)

Jeżeli jednak OWU danego ubezpieczyciela zawiera ograniczenia odpowiedzialności w przypadku pandemii, warto dodatkowo sprawdzić komunikaty firmy ubezpieczeniowej. Cześć ubezpieczycieli zdecydowało się bowiem na pokrywanie zdarzeń związanych z COVID-19 mimo wyraźnych wyłączeń w OWU. Wówczas dopiero w treści polisy znajdzie się dodatkowa klauzula, która potwierdza ochronę ubezpieczeniową w przypadku zachorowania na koronawirusa.

Na co zwrócić uwagę przed podróżą w czasie pandemii?
Zwiedzanie Brunei w czasie pandemii.
Zwiedzanie Brunei w czasie pandemii.

Przed podróżą zagraniczną dokładnie zapoznajcie się z warunkami ubezpieczenia, sprawdźcie znacznie stosowanych definicji oraz zakres wykluczeń odpowiedzialności. Dodatkowo, warto sprawdzić ostrzeżenia przed podróżą opublikowane przez polskie MSZ. Ostrzeżenia o najwyższym stopniu (MSZ odradza podróże, które nie są konieczne oraz MSZ odradza wszelkie podróże) mogą ograniczać działanie Waszej polisy.

Podobny skutek może mieć wprowadzenie w danym kraju stanu wyjątkowego. Wiele krajów w obliczu pandemii zdecydowało się na taki ruch. Stan wyjątkowy ogłosiły m.in. Czechy, Słowacja, Węgry czy Włochy. Mimo, iż na ten moment większość krajów zniosła ogłoszone stany wyjątkowe (tak jest w przypadku wspomnianych Czech, Słowacji i Węgier), to część krajów nadal go utrzymuje (np. we Włoszech stan wyjątkowy został przedłużony do 15 października 2020 r.).

Istotna jest również suma ubezpieczenia w przypadku epidemii. Niektóre polisy wprowadzają bowiem limit na koszty leczenia choroby zakaźnej. Takie ograniczenia kwotowe mogą nie mieć znaczenia przy łagodnym przechodzeniu choroby. Mogą być jednak niewystarczające przy jej ostrej formie lub długotrwałym leczeniu.

Ubezpieczenia, która chronią w trakcie pandemii

Informacja po pandemii w metrze w Kuala Lumpur.
Informacja po pandemii w metrze w Kuala Lumpur.

W tym rozdziale w kolejności alfabetycznej prezentuję Wam ubezpieczenia, które aktualnie oferują pełne ubezpieczenie podróżne w pandemii, bez ograniczeń terytorialnych lub kwotowych. Ochrona na wypadek COVID-19 będzie działać również w przypadku podróży do krajów, które ogłosiły stan nadzwyczajny lub dla których polskie MSZ wydało ostrzeżenia ze względu na pandemię.

Axa

Ubezpieczenie podróżne Kontynenty Multitravel, które oferuje Axa, obejmuje ochroną zdarzenia związane z zachorowaniem na COVID-19. Ogólne warunki ubezpieczenia nie zawierają bowiem wyłączeń w przypadku epidemii lub pandemii. Co więcej ubezpieczyciel na swojej stronie internetowej potwierdza pokrycie kosztów leczenia COVID-19 za granicą.

Zgodnie z OWU z ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są jednak zdarzenia wynikające bezpośrednio ze stanów nadzwyczajnych. Nie ma to wpływu na pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania. Możecie jednak napotkać trudności np. z uzyskaniem odszkodowania za odwołane loty z powodu zamknięcia granic krajów, które zdecydowały się na ogłoszenie stanu wyjątkowego.

Warunki ubezpieczenia Kontynenty Multitravel znajdziecie tutaj.

Ergo Hestia

Również OWU “Ergo Podróż” nie wyłączają odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku pandemii lub epidemii. Ochrona nie ma również ograniczeń ze względu na region czy ostrzeżenia MSZ (co potwierdza niniejszy komunikat) a ubezpieczony może liczyć na pomoc medyczną do wysokości sumy ubezpieczenia. Dodatkowym udogodnieniem, jest pokrycie kosztów transportu poszkodowanego do kraju bez uszczerbku na sumie ubezpieczenia kosztów leczenia.

Więcej o ubezpieczeniu Ego Podróż przeczytacie tutaj.

EURO26

Popularna wśród młodych podróżników karta EURO26 oferuje długoterminowe ubezpieczenie dostarczane przez Axa. W warunkach ubezpieczenia nie ma wyłączeń epidemii lub pandemii. Dlatego posiadacze kart w wariancie World, World Extra, Sport i Sport Extra zachowują ochronę ubezpieczeniową w przypadku zachorowania na COVID-19.

Ochroną ubezpieczeniową nie są jednak objęte zdarzenia powstałe w wyniku stanu wyjątkowego. Zatem ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za utrudnienia w podróży spowodowane jego wprowadzeniem, np. w związku z zamknięciem granic czy odwołaniem lotów. Ubezpieczenie w przypadku zachorowania na COVID-19 nie wygasa niezależnie od wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w danym kraju, co potwierdza ubezpieczyciel w specjalnym komunikacie.

Więcej o ubezpieczeniu towarzyszącemu karcie EURO26 przeczytacie tutaj.

Generali

Generali zapewnia ochronę ubezpieczeniową w przypadku zachorowania na COVID-19 w ramach ubezpieczenia „Generali, z myślą o podróży”. Co prawda OWU wyłączają odpowiedzialność firmy w przypadku chorób i wypadków wynikających z epidemii, jednak zgodnie z komunikatem, Generali objęło wszystkich swoich ubezpieczonych ochroną na wypadek zachorowania na COVID-19. Od 3 kwietnia 2020 r. ubezpieczonym, którzy wykupili produkt “Generali, z myślą o podróży” i zarażą się koronawirusem, Generali pokryje koszty leczenia i usług assistance w ramach wykupionej polisy.

Według OWU z odpowiedzialności Generali wyłączone są podróże do krajów, dla których przed rozpoczęciem wyjazdu i zakupem ochrony ubezpieczeniowej MSZ wydało komunikaty „MSZ odradza podróże, które nie są konieczne” lub „MSZ odradza wszelkie podróże”. Jednak również w tym zakresie, Generali stosuje odstępstwo. Zgodnie z wiadomością otrzymaną od przedstawicieli ubezpieczyciela “w przypadku, gdy Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenia dotyczące pandemii Generali również obejmuje ochroną ubezpieczeniową zachorowania na COVID-19”.

Aktualne OWU znajdziecie tutaj.

Proama

Ubezpieczenie podróży Proama w rzeczywistości świadczone jest przez Generali, które objęło swoich bezpośrednich klientów dodatkową ochroną na wypadek zachorowania na COVID-19. Nie inaczej jest w przypadku klientów Proama, którym z resztą oferowane jest ubezpieczenie bazujące na dokładnie takich samych OWU, również zawierających wyłączenia odpowiedzialności na wypadek pandemii. Jednak także i w tym przypadku warunki ubezpieczenia nie zostały zaktualizowane, a ochrona odbywa się na podstawie lakonicznego komunikatu.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia Proama znajdziecie tutaj.

Signal Iduna

Również w przypadku Signal Iduna, czytając OWU napotkacie ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku epidemii i pandemii. Jednak firma w kwietniu 2020 r. wprowadziła aneks do OWU, który dla ubezpieczenia “Bezpieczne Podróże” rozszerza odpowiedzialność firmy o zdarzenia powstałe w wyniku Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 oraz ich mutacji. Aneks dołączony jest do OWU na samym końcu, więc niecierpliwi mogą nie doczytać tych optymistycznych informacji.

Osoby korzystające z kart Signal Iduna (World, World Sport, World Sport Plus) mogą również odetchnąć z ulgą. Ich ochrona także została rozszerzona o przypadki Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 lub ich mutacji.

W obu przypadkach zdarzenia spowodowane innymi epidemiami lub pandemiami nie są objęte zakresem ubezpieczenia.

Dodatkowo, w ubezpieczeniu “Bezpieczne Podróże” firma przedłuża bezpłatnie ochronę do 7 dni w zakresie kosztów leczenia i assistance w przypadku odwołania wcześniej zaplanowanego powrotu w skutek epidemii i pandemii, których początek nastąpił w trakcie pobytu za granicą. W przypadku kart Signal Iduna takiego rozszerzenia nie ma.

OWU Signal Iduna znajdziecie tutaj.

Warta

Warta, z której wielokrotnie korzystałam w podróżach zagranicznych, nigdy nie miała w OWU wyłączenia epidemii, czy pandemii. I COVID-19 nie spowodował zmiany tej praktyki. Firma pokrywa koszty związane z nagłym zachorowaniem niezależnie czy ogłoszona została pandemia, czy też nie.

Warta nie ponosi tylko odpowiedzialności za opóźnienia lub brak możliwości realizacji świadczeń assistance w związku z wszelkimi ograniczeniami i obostrzeniami wprowadzonymi na terytorium danego kraju np. w wyniku decyzji władz administracyjnych, czy też w związku z ogłoszeniem stanu wyjątkowego.

Szczegółowe warunki ubezpieczenia Warta Travel znajdziecie tutaj.

Ubezpieczenia, które częściowo chronią w przypadku pandemii

W okresie pandemii hotele mierzą gościom temperaturę.
W okresie pandemii hotele mierzą gościom temperaturę.

W tej części znajdziecie przykłady ubezpieczeń, które chronią w przypadku zachorowania na COVID-19, jednak w ograniczonym zakresie terytorialnym lub kwotowym. Niektóre nie działają w przypadku wyjazdu do kraju docelowego wbrew ostrzeżeniom MSZ lub po wprowadzeniu stanu wyjątkowego. W przypadku innych koniecznie jest opłacenie dodatkowej covidowej składki.

Aviva

Ubezpieczenie “Twoja Podróż” oferowane przez Aviva pokryje koszty leczenia wynikające z epidemii (w tym COVID-19) i będzie świadczyć usługi assistance wyłącznie na terenie Europy i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Dodatkowym warunkiem jest zawarcie polisy na okres nie dłuższy niż 21 dni.

Ogólne warunki ubezpieczenia “Twoja Podróż” znajdziecie na stronie ubezpieczyciela.

Axa Assistance

Już na stronie startowej Axa Assistance zapewnia, że możesz liczyć na pomoc również w przypadku zachorowań na COVID-19. Czy aby na pewno?

Axa Assistance zaktualizowało swoje OWU w maju 2020 r., kiedy pandemia na dobre szalała już w większości krajów na świecie. Główną przyczyną było właśnie rozszerzenie odpowiedzialności ubezpieczyciela o przypadki zachorowania na COVID-19. Warto dodać, że odpowiedzialność Axa Assistance jest nadal wyłączona w przypadku innych epidemii lub przyszłych pandemii.

Ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje jednak zdarzeń, które nastąpiły w trakcie podróży rozpoczętej po opublikowaniu przez polskie MSZ ostrzeżenia przed podróżą do danego kraju o najwyższym stopniu (MSZ odradza wszelkie podróże). W związku z pandemią takie ostrzeżenie MSZ wydało m.in. w przypadku Iranu.

Szczegółowe OWU Axa Assistance znajdziecie tutaj.

Ergo Ubezpieczenia Podróży

Ergo Ubezpieczenia Podróży nie jest może ubezpieczycielem z czołówki rankingów, jednak oferuje ubezpieczenia dla klientów popularnego biura podróży – Itaka.

Zgodnie z OWU z zakresu ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są koszty leczenia chorób powstałych wskutek epidemii chorób zakaźnych, które wybuchły i zostały ogłoszone przez władze docelowego kraju podróży w środkach masowego przekazu przed rozpoczęciem podróży.

Jednak zgodnie z komunikatem firmy ubezpieczeniowej w przypadku opłacenia dodatkowej składki rozszerzony zostanie zakres ubezpieczenia kosztów leczenia i transportu o szkody powstałe wskutek pandemii choroby zakaźnej (w tym COVID-19). Zapisy o dodatkowej ochronie znajdą się wówczas na polisie w postaci klauzuli informacyjnej. Rozszerzenie zakresu ochrony o pandemię możliwe jest do kwoty 20 tys. EUR. Dość niski limit w stosunku do potencjalnych kosztów leczenia. A do tego za dodatkową opłatą.

OWU ubezpieczyciela znajdziecie tutaj.

Europa Ubezpieczenia

Firma Europa Ubezpieczenia (znana również jako Tu Europa) nie uwzględniła w ogólnych warunkach ubezpieczenia turystycznego Itravel wyłączeń w przypadku epidemii lub pandemii. Co więcej, firma zaktualizowała OWU w trakcie trwania pandemii w kwietniu 2020 r., świadomie nie wprowadzając takich ograniczeń.

Jednak osoby wykupujące polisę turystyczną w Europa Ubezpieczenia mogą liczyć na ubezpieczenie w zakresie COVID-19 tylko do maksymalnej kwoty 200 tys. zł, niezależnie od całkowitej sumy ubezpieczenia.

Ochrona obejmuje koszty leczenia, transportu oraz assistance w przypadku zachorowania. OWU nie zostały jednak zaktualizowane w tym zakresie. Na polisie pojawią się stosowne zapisy informujące o świadczeniu ochrony w przypadku COVID-19 i odpowiednich limitach. Więcej informacji znajdziecie w komunikacie Tu Europa.

Podobne rozszerzenie odpowiedzialności zostało wprowadzone dla klientów biura Rainbow Tours, z którym współpracuje ubezpieczyciel. Dotyczy to wariantów Rekomendowany, Rekomendowany Plus oraz Najlepszy Europa Ubezpieczenia. Ochrona w wariancie Podstawowym nie uwzględnia zachorowania na COVID-19.

Aktualne OWU Tu Europa znajdziecie tutaj.

Wiener

Ubezpieczenie turystyczne “W podróży” oferowane przez ubezpieczyciela nie uwzględnia wykluczeń odpowiedzialności w przypadku epidemii lub pandemii. Jednak ochrona ubezpieczeniowa nie będzie działać w przypadku ogłoszenia przez kraj stanu wyjątkowego. Dlatego w przypadku wykupienia ubezpieczenia “W podróży” ważne jest śledzenie komunikatów kraju docelowego.

Więcej o ubezpieczeniu przeczytacie tutaj.

Ubezpieczenia, które nie chronią w okresie pandemii

Tablica przypominająca o obowiązkowym dystansie społecznym na warszawskim lotnisku.
Tablica przypominająca o obowiązkowym dystansie społecznym na warszawskim lotnisku.

W tym rozdziale przedstawiam Wam sporą grupę ubezpieczeń, które w ogóle nie chronią na wypadek pandemii lub epidemii. Jeżeli te firmy ubezpieczeniowe nie wprowadzą zmian do OWU lub nie rozszerzą zakresu swoich produktów w specjalnych komunikatach, radzę Wam wybrać inne ubezpieczenie podróżne w pandemii.

Allianz

W przypadku indywidualnego ubezpieczenia turystycznego “Globtroter” oferowanego przez Allianz z odpowiedzialności ubezpieczyciela wyłączone są koszty leczenia, koszty transportu i koszty usług assistance, które powstały w następstwie epidemii ogłaszanych przez służby administracyjne kraju docelowego. W przypadku epidemii nie działa również ubezpieczenie NNW.

Nieco inaczej mają się sprawy w przypadku ubezpieczenia klientów biura podróży TUI, z którym współpracuje Allianz. Tutaj OWU zostały uzupełnione o definicję epidemii, pandemii a nawet kwarantanny, a ochrona ubezpieczeniowa w wariancie standardowym i optymalnym obejmuje przypadki epidemii i pandemii, w szczególności COVID-19. No cóż, masowy turysta jest w przypadku Allianz uprzywilejowany.

Oba warianty ubezpieczenia nie obejmuje jednak podróży wbrew zaleceniom polskiego MSZ lub wydanym przez uprawnione organy administracji publicznej w miejscu docelowym podróży.

OWU ubezpieczenia turystycznego Globtroter znajdziecie tutaj.

Bezpieczny powrót

Popularne wśród miłośników górskich wypraw ubezpieczenie “Bezpieczny Powrót” oferowane przez Polski Związek Alpinizmu i PZU niezmiennie bazuje na przedawnionych warunkach ubezpieczenia PZU z 2013 r., w których znajdują się zapisy nie stosowane już nawet przez naszego największego krajowego ubezpieczyciela. I tak, w OWU produktu “Bezpieczny Powrót” znajduje się wyłączenie odpowiedzialności za szkody powstałe w skutek epidemii, o których władze docelowego kraju podróży poinformowały w środkach masowego przekazu.

To antyczne OWU znajdziecie tutaj.

Easy Travel 365

Analizowane przeze mnie na blogu ubezpieczenie Easy Travel 365 to roczne ubezpieczenie turystyczne oferowane przez Societe Generale Insurance. Niestety ubezpieczyciel nie odpowiada za koszty leczenia w przypadku epidemii, co potwierdzają ogólne warunki ubezpieczenia zamieszczone na stronie produktu.

Europ Assistance

Ubezpieczenie “Pomoc w podróży” oferowane przez Europ Assistance również wyklucza odpowiedzialność firmy w przypadku kosztów powstałych wskutek epidemii, o ile wybuchła i została ogłoszona przed dniem rozpoczęcia podróży zagranicznej. Mimo, iż na swojej stronie internetowej firma chwali się przygotowaniem produktu assistance na miarę koronawirusa, który ma obejmować ubezpieczonych adekwatnymi świadczeniami zarówno w ramach profilaktyki, jak i zarażeń oraz rekonwalescencji, to w dokumentacji nie można znaleźć żadnych szczegółów tej tajemniczej oferty.

Standardowe OWU Europ Assistance znajdziecie zaś w dokumentach do pobrania tutaj.

Diners Club

Wszyscy, którzy śledzą mojego bloga wiedzą, że z wielkim zadowoleniem korzystałam z ubezpieczenia podróżnego oferowanego wraz z kartą Diners Club Travel w trakcie mojej ponad 6-miesięcznej podróży (więcej o ubezpieczeniach długoterminowych w podróży przeczytacie na blogu). Niestety za ubezpieczeniem turystycznym dołączonym do karty kryje się Allianz, który w swoim flagowym ubezpieczeniu “Globtroter” wyłącza swoją odpowiedzialność za zdarzenia powstałe w skutek epidemii.

Analogicznie, w OWU ubezpieczenia Diners Club znajduje się wyłączenie kosztów, które powstały wskutek lub w następstwie epidemii lub pandemii, o których władze docelowego kraju podróży poinformowały w środkach masowego przekazu. Dodatkowo wyłączona jest odpowiedzialność w przypadku ogłoszenia stanu wyjątkowego.

Jak dotąd Diners Club nie wydało oświadczenia w sprawie COVID-19, które pozwoliłoby na rozszerzenie oferowanego przez nich ubezpieczenia. I nie planują. Otrzymałam od przedstawicieli firmy następującą informację: “W przypadku zachorowania CIVID-19 ubezpieczenie nie obejmuje kosztów leczenia, ponieważ pandemia jest wyłączeniem z zakresu ubezpieczenia. Natomiast koszty związane z diagnozowaniem zachorowania jak najbardziej będą objęte polisą.”

Szczegółowe warunki ubezpieczenia znajdziecie tutaj.

Nationale-Nederlanden

Zgodnie z OWU Nationale-Nederlanden nie udziela ochrony ubezpieczeniowej w przypadku zdarzeń powstałych wskutek epidemii, o ile wybuchły i zostały ogłoszone przed dniem rozpoczęcia podróży. W komunikacie wydanym w związku z COVID-19 firma potwierdza, że w sytuacji, gdy podróż miała miejsce po oficjalnym ogłoszeniu pandemii, polisa nie zapewnia ochrony w razie zachorowania na COVID-19.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia Nationale-Nederlanden znajdziecie tutaj.

Planeta Młodych

Drugim ubezpieczeniem, które zabrałam ze sobą w długoterminową podróż była karta Planeta Młodych (więcej o karcie przeczytacie na blogu). W ramach karty usługi ubezpieczeniowe świadczy firma Europ Assistance. Niestety aktualne OWU wyklucza odpowiedzialność ubezpieczyciela za koszty powstałe w skutek epidemii, o ile wybuchła i została ogłoszona przed dniem rozpoczęcia podróży zagranicznej.

Szczegółowe OWU do Planety Młodych znajdziecie tutaj.

PZU

A co w sprawie koronawirusa ma do powiedzenia największy ubezpieczyciel w Polsce?

Odkąd pamiętam OWU PZU uwzględniało wyłączenie z odpowiedzialności kosztów leczenia z tytułu epidemii w przypadku ubezpieczenia podróżnego “Wojażer”. Niestety nic się w tym zakresie nie zmieniło. OWU wyłącza z zakresu ubezpieczenia zdarzenia wynikające z epidemii, o których władze docelowego kraju podróży poinformowały w środkach masowego przekazu, o czym ubezpieczony mógł powziąć informację przed wyjazdem. Może i PZU to największy ubezpieczyciel w Polsce, ale w czasach pandemii na pewno nie najlepszy.

Aktualne OWU znajdziecie tutaj.

Podsumowanie

Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie dla wszystkich przeanalizowanych ubezpieczeń.

UbezpieczycielOchrona w przypadku COVID-19
AxaTAK
Axa AssistanceTAK/NIE
AllianzNIE
AvivaTAK/NIE
Bezpieczny PowrótNIE
Diners ClubNIE
Easy Travel 365NIE
Ergo HestiaTAK
Ergo Ubezpieczenia Podróży TAK/NIE
EURO26TAK
Europ AssistanceNIE
Europa UbezpieczeniaTAK/NIE
GeneraliTAK
Nationale-Nederlanden NIE
Planeta MłodychNIE
Signal Iduna TAK
ProamaTAK
PZUNIE
WartaTAK
WienerTAK/NIE

Jakie są Wasze doświadczenia z wymienionymi tutaj produktami ubezpieczeniowymi? Wybraliście już swoje ubezpieczenie podróżne w pandemii? Dajcie znać w komentarzach.

Autor

Włóczykij, podróżniczy planista, fotograf amator, koncertowy podrygiwacz, mól książkowy, entuzjasta czarnej płyty i rowerów bez przerzutek, renowator mebli a od niedawna bloger ...

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.