Barcelonę najlepiej przemierzać na piechotę. Odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami są jednak spore. Sagradę Familię od pomnika Kolumba dzieli 4 km, wzgórze Tibidabo oddalone jest aż 10 km od centrum miasta, punkt widokowy Bunkers del Carmel leży 5 km od placu Katalońskiego, a sławna plaża Barceloneta położona jest prawie 6 km od Parku Guell. Przy takich dystansach nogi mogą odmówić posłuszeństwa, a komunikacji miejskiej w drugim największym mieście Hiszpanii nie da się uniknąć. Dzięki rozbudowanej linii metra, autobusów oraz miejskich pociągów, transport w Barcelonie jest jednak dobrze zorganizowany. W niniejszym wpisie podpowiem Wam jakie są najlepsze i najtańsze opcje poruszania się po katalońskiej stolicy.

Transport z lotniska

Widok na Barcelonę z Bunkers del Carmel.
Widok na Barcelonę z Bunkers del Carmel.

Lotnisko Barcelona-El Prat (BCN) znajduje się kilkanaście kilometrów od centrum miasta. Ze względu na spowodowane pandemią ograniczenie liczby lotów od 1 grudnia 2020 r. zamknięty jest terminal 2 lotniska (T2), a wszystkie loty przekierowane zostały na terminal pierwszy (T1).

Z lotniska do centrum Barcelony możecie dostać się na kilka sposobów.

Aerobus
Plac Kataloński w Barcelonie, z którego odjeżdża aerobus w kierunku lotniska.
Plac Kataloński w Barcelonie, z którego odjeżdża aerobus w kierunku lotniska.

Lotniskowy autobus jest wygodnym środkiem transportu, zwłaszcza jeśli chcecie dojechać w okolice centralnie położonego Placu Katalońskiego. Autobus odjeżdża z lotniska od wczesnych godzin porannych do 23 (przed pandemią do 1 rano) średnio co 15 min (przed pandemią co 5-10 min) i zatrzymuje się na następujących przystankach:

  • Airport T1 i T2 (od 1 grudnia 2020 autobus nie zatrzymuje się przy terminalu T2 w związku z jego zamknięciem)
  • Placa d’Espanya
  • Sepulveda-urgell
  • Placa de Catalunya (Plac Kataloński)

Podróż trwa ok. 35 min. Bilet w jedną stronę kosztuje 5,9 euro. Można go kupić z wyprzedzeniem tutaj. Bilet elektroniczny ważny jest rok od daty zakupu. Dostępna jest również opcja na przejazd w dwie strony za 10,20 euro (bilet powrotny ważny jest 15 dni od daty pierwszego skanowania). Bilet nie jest ważny w innych środkach transportu.

Aerobus dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma wydzielone miejsce na bagaż, a na pokładzie są gniazdka i WIFI.

Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie.

Metro
Stacja Provenca.
Stacja Provenca.

Linia metra L9 Sud połączyła oba terminale lotniska z Barceloną w 2016 r. Stacja znajduje się wewnątrz terminalu T1 oraz obok stacji kolejowej przy terminalu T2. Aby dojechać do centrum miasta należy przesiąść się na stacji Torrassa do linii L1 (dojazd do Placu Catalunya), na stacji Collblanc do linii L5 (dojazd w rejon Passeig de Gracia i Casa Mila) lub na stacji Zona Universitaria do przejeżdżającej przez centrum Barcelony linii L3 (dojazd do Placu Hiszpańskiego, kolumny Kolumba, Rambli i Placu Catalunya). Listę wszystkich przystanków linii L9S znajdziecie tutaj.

Mimo iż lotnisko znajduje się w 1 strefie metra, jednak obowiązuje podwyższona stawka za przejazd w wysokości 4,60 euro (bilet normalny na dowolnym odcinku metra poza lotniskiem kosztuje 2,40 euro).

Pociąg regionalny

Pociąg RENFE linii R2Nord kursuje wyłącznie z terminalu T2 (planowane jest otwarcie stacji na terenie terminalu T1, jednak do końca 2020 r. nie była ona jeszcze czynna).

Bilet jednorazowy na pociąg kosztuje 4,6 euro. Jeśli jednak planujecie używanie komunikacji miejskiej na terenie Barcelony polecam zakup biletu T-casual (dawniej T10) pozwalającego na dziesięć przejazdów komunikacją miejską, w tym podróż pociągiem z lotniska do centrum miasta. Bilet T-casual możecie kupić na lotnisku w automatach na stacji kolejowej. W ramach T-casual przejazd z lotniska to nieco ponad 1 euro. Więcej o bilecie przeczytacie poniżej. Co ciekawe ten sam myk nie przejdzie w metrze na lotnisku. Na lotniskowej stacji metra bilet T-casual nie jest honorowany.

Pociąg zatrzymuje się na stacji kolejowej Barcelona – Sants oraz centralnie położonej stacji Passeig de Gracia w bezpośrednim sąsiedztwie Casa Batllo i kursuje średnio co 30 min od 5:42 do 23:38.

Jeżeli lądujecie na terminalu T1 możecie dojechać do T2 darmowym zielonym autobusem, który odjeżdża sprzed terminalu na poziomie 0. Podróż trwa 10 minut. Szczegóły dotyczące transferu między terminalami znajdziecie tutaj.

Autobus miejski

Do lotniska dojeżdżają linie L99, 46, L77, PR1 oraz linie nocne N17 i N18. Ze względu na ilość przystanków oraz ruch uliczny, nie jest to jednak najszybsza opcja.

Więcej szczegółów dotyczących autobusów miejskich kursujących z lotniska Barcelona- El Prat znajdziecie tutaj.

Bilet T-casual działa na transport w Barcelonie autobusami miejskimi również z lotniska.

Taksówka

Najszybszym sposobem na dotarcie do centrum Barcelony jest taksówka. Taksówki znajdziecie przy wejściu do obu terminali. Koszt przejazdu do centrum wynosi ok. 25-30 euro. Jeżeli podróżujecie w bardziej odległe rejony (np. w okolice centrum konferencyjnego w pobliżu Forum) koszt taksówki to ok. 40 euro.

Transport w Barcelonie

Casa Batllo. Barcelona.
Casa Batllo. Barcelona.

Po Barcelonie możecie przemieszczać się wykorzystując rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej – metro, autobusy, tramwaje i pociągi regionalne.

Strefy w Barcelonie

Większość atrakcji turystycznych znajduje się w rozległej pierwszej strefie Barcelony. Dlatego poruszając się po stolicy Katalonii powinien Wam wystarczyć bilet w pierwszej strefie. Podział miasta na poszczególne strefy znajdziecie tutaj.

Metro
Mapa barcelońskiego metra.
Mapa barcelońskiego metra. Źródło: https://www.barcelona-airport.com/images/Metro-Barcelona.pdf

Po Barcelonie najszybciej podróżuje się metrem. Cała sieć znajduje się w strefie pierwszej. W dniach powszednich metro w Barcelonie kursuje od 5 rano do północy. W weekendowe noce godziny kursowania metra są wydłużone (w nocy z piątku na sobotę metro jeździ do 2 rano, w nocy z soboty na niedzielę zaś całą noc).

Autobusy  

Barcelona posiada rozbudowaną sieć autobusów. Szczegółowe informacje dotyczące autobusów znajdziecie tutaj. Podróż możecie zaplanować na stronie TMB lub za pomocą aplikacji TMB.

Tramwaje

Barcelona posiada również 6 linii tramwajowych. Jako, że omijają one centrum miasta rzadko są wykorzystywane przez turystów. Jedynie linia T4 może okazać się przydatna w zwiedzaniu miasta. Odjeżdża z rejonów Parku de la Ciutadella, Aleją Diagonal w kierunku Forum i północnych, mniej obleganych plaży. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Tramvia Blau
Zabytkowy niebieski tramwaj w Barcelonie.
Zabytkowy niebieski tramwaj w Barcelonie.

Miejski transport w Barcelonie nie obejmuje otwartego w 1901 rok historycznego tramwaju Tramvia Blau, który podąża uliczkami wzgórza Tibidabo, aż do podnóży kolejki linowej prowadzącej na jego szczyt.

Jest on traktowany jako atrakcja turystyczna, przez co należy kupić osobny bilet. Przejazd w jedną stronę kosztuje 5,50 euro. Bilet można go nabyć bezpośrednio w tramwaju. Planując podróż Tramvia Blau sprawdźcie najpierw, czy tramwaj działa. Często wyłączany jest z ruchu ze względu na prace konserwacyjne, a aktualnie nie funkcjonuje ze względu na pandemię. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Pociągi regionalne
Pociąg regionalny RENFE.
Pociąg regionalny RENFE.

Pociągi kolei regionalnej RENFE zatrzymują się na dwóch centralnie położonych stacjach: Barcelona – Sants oraz Passeig de Gracia. W ramach strefy 1 oraz z lotniska możecie podróżować w ramach zwykłego biletu na transport miejski. Pociągi RENFE dojeżdżają również do okolicznych miejscowości, w tym Girony i Figueres. Aby sprawdzić trasy i ceny przejazdów odwiedźcie stronę: http://www.renfe.com/.

Pociągi miejskie

W ramach miasta możecie również przemieszczać się pociągami FCG, które w rzeczywistości działają jak naziemne linie metra. W sieci FCG obowiązują te samy zasady podróży co dla sieci metra. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Bilety

Bilet pojedynczy

Jednorazowy bilet w strefie 1 kosztuje 2,40 euro i obowiązuje na każdy środek transportu prócz lotniskowego odcinka metra L9 Sud. Jest ważny również w autobusach nocnych oraz w kolejce Montjuic.

Bilet T-casual
Bilet T-Casual.
T-casual. Źródło: https://www.tmb.cat/en/barcelona-fares-metro-bus/single-and-integrated/t-casual

Jeżeli planujecie częściej wykorzystywać publiczny transport w Barcelonie, najtańszą opcją podróży w strefie 1 jest zakup biletu T-casual (który 1 stycznia 2020 zastąpił bilet T10) obowiązującego na 10 przejazdów metrem, autobusami (również nocnymi), tramwajami oraz pociągami RENFE i FGC w strefie 1.

Bilet można kupić na dowolnej stacji metra i stacji kolejowej, w tym stacji RENFE na lotnisku (bilet jest ważny na podróż koleją z lotniska do centrum miasta, nie obowiązuje jednak na jazdę metrem z lotniska ani w aerobusie).

Koszt biletu to 11,35 euro, co daje tylko 1,135 euro za pojedynczy przejazd. Bilet pojedynczy w ramach komunikacji miejskiej kosztuje 2,40 euro, zatem już przy 5 planowanych przejazdach bardziej opłaca się kupić bilet T-casual. 

Na bilecie T-casual można się przesiadać. Przesiadki w ramach systemu metra (jeżeli nie wyjdziecie poza obszar ograniczony bramkami) oraz przesiadki do autobusów w strefie pierwszej (pod warunkiem, że podróż trwa nie więcej niż 1 godzinę 15 minut) traktowane są jako pojedynczy przejazd. Można przesiąść się maksymalnie 3 razy.

Bilet T-casual należy włożyć do czytnika w metrze lub w autobusie. Po skasowaniu na wyświetlaczu pojawi się informacja o liczbie pozostałych przejazdów. Biletu nie można wykorzystać na dwa równoczesne przejazdy.

Więcej informacji o bilecie T-casual znajdziecie tutaj.

Bilet T-familiar
Bilet T-familiar. Ź
Bilet T-familiar. Źródło: https://www.tmb.cat/en/barcelona-fares-metro-bus/single-and-integrated/t-familiar

Jeżeli potrzebujecie biletu na wspólną podróż kilku osób, lepszą opcją będzie bilet T-familiar, który pozwala na 8 przejazdów, które można zrealizować równoczesne. Wystarczy aktywować kartę tyle razy, ilu jest podróżujących pasażerów. Koszt biletu to 10 euro. Pozostałe zasady działania są takie same jak w przypadku biletu T-casual.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Bilet dzienny

Bilet dzienny T-dia pozwala na nieograniczoną liczbę podróży w ciągu 24 godzin od momentu skasowania. W strefie pierwszej bilet kosztuje 10,50 euro.

Bilet dzienny można wykorzystać na jedną podróż w obie strony na lotnisko linią metra L9 Sud.

Więcej informacji o bilecie T-dia znajdziecie tutaj.

Hola Barcelona Travel Card

A jeżeli potrzebujecie biletu na kilkudniowy transport w Barcelonie, dobrą opcją jest karta turystyczna Hola Barcelona Travel Card pozwalająca na nielimitowaną podróż komunikacją miejską w terminie 48h (16,30 euro), 72h (23,70 euro), 86h (30,80 euro) lub 120h (38 euro) od momentu skasowania. Bilet ważny jest w sieci metra, autobusów i tramwajów, kolei miejskiej FGC i regionalnej (w 1 strefie) oraz na kolejkę liniową na wzgórze Montjuic.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Casa Mila w Barcelonie.
Casa Mila w Barcelonie.

Mam nadzieję, że informacje zebrane w tym poście pomogą Wam w sprawnym poruszaniu się po Barcelonie. A dokąd dojechać w ramach komunikacji miejskiej stolicy Katalonii podpowiadam na blogu.

Autor

Włóczykij, podróżniczy planista, fotograf amator, koncertowy podrygiwacz, mól książkowy, entuzjasta czarnej płyty i rowerów bez przerzutek, renowator mebli a od niedawna bloger ...

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.